Pozvánka: Komentovaná prohlídka výstavy (2. 8. 2024)

Století mučedníků
Piaristické náměstí, České Budějovice

Srdečně vás zveme v pátek 2. srpna 2024 od 17:00 hod. na komentovanou prohlídku výstavy s historikem Petrem Blažkem.

Edukační materiál nejen pro školy, který je možné využít při projektových hodinách společenskovědních oborů, představí zájemcům muzejní didaktik Jan Samohýl.

Přiblížení obsahu výstavy

Dějiny 20. století tragicky poznamenal nástup totalitních ideologií a režimů. Komunismus, fašismus a nacismus přinesly statisícům lidí nezměrné utrpení a vyžádaly si nespočet obětí v důsledku válek i v těch částech světa, které nebyly pod jejich přímou nadvládou. Všechny tyto ideologie vyrůstaly z nenávisti a byly spojeny s bezohledným a často krutě nelidským násilím.

Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské paměti svědomí připravily českou verzi výstavy o životních příbězích sedmadvaceti křesťanů, kteří položili život za svou víru. Mezi mučedníky jsou také P. Josef Toufar a biskup Gorazd II. Původní anglickou verzi výstavy připravila Platforma evropské paměti a svědomí v roce 2021. Vystavena byla již v Polsku, Maďarsku, Albánii a Rumunsku. V České republice měla premiéru v roce 2022 v Galerii Ambit, která se nachází v objektu kláštera františkánů s kostelem Panny Marie Sněžné v Praze. Videozáznam z vernisáže a další informace k výstavě naleznete zde. V roce 2023 byla výstava k vidění v Hejnicích.

Katalog k výstavě je k dostání v prodejní síti Kosmas a v místě konání výstavy.

V Českých Budějovicích je výstava instalována ve spolupráci s Pastoračním střediskem Biskupství českobudějovického.

Těšíme se s vámi na viděnou!