Tigrid: Novinář, exulant a politik

Anotace publikace

Hlavním tématem této publikace jsou životní osudy, činnost a tvorba Pavla Tigrida (1917–2003), významné osobnosti československých a českých dějin. Jeho život výrazně ovlivnily velké zlomy 20. století. Dvakrát odešel do exilu a dvakrát se vrátil do vlasti. V období německé okupace působil v československém vysílání BBC v Londýně. Po válce působil jako novinář v lidoveckém tisku. Na počátku padesátých let byl vedoucím československé redakce Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. V roce 1956 byl spoluzakladatelem exilového časopisu Svědectví, který redigoval až do počátku devadesátých let. Podporoval domácí opozici. Po pádu komunistického režimu působil v prezidentské kanceláři jako poradce Václava Havla. V letech 1994–1995 zastával post ministra kultury České republiky. Získal vysoká česká, francouzská a německá státní vyznamenání.

Katalog byl vydán k výstavě, která se konala v Praze od 2. září do 30. září 2024.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

název: Tigrid: Novinář, exulant a politik
editor: Petr Blažek
autoři textů: Petr Blažek, Michal Macháček, Teresa Urbář, Kryštof Zeman
předmluva: Jiří Pospíšil
vydavatel: Muzeum paměti XX. století, z. ú.
grafický design: Matěj Bárta
počet stran: 168
ISBN: 978-80-909249-1-8

Obálka