Cestovní pas Pavla Vošického
Pavel Vošický (11. 5. 1939–18. 7. 2022) byl významný – leč v současné době málo známý – grafik, hudebník, politický vězeň a exulant. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově (obor umělecký kovář a zámečník). Od roku 1959 byl vězněn a v roce 1960 propuštěn na presidentskou amnestii. Po propuštění dokončil vojenskou službu u technických praporů. V 60. letech úspěšně absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (v atelieru prof. Hoffmeistera). Po boku Karla Gotta, Pavla Bobka, Evy Pilarové a Yvonne Přenosilové vystupoval jako zpěvák v uměleckém souboru Apollo.
Roku 1969 emigroval do USA, kde se živil jako grafik. Podílel se například na volební kampani budoucího presidenta Jimmyho Cartera. V roce 1976 získal občanství Spojených států. V americkém exilu udržoval kontakty s významnými českými umělci (Miloš Forman, Ivan Passer, Pavel Landovský a další). Své práce vystavoval – mimo jiné – v New Yorku, Praze a Vídni. Od devadesátých let žil opět v Čechách.
Cestovní pas Spojených států amerických, který je ve sbírkách Muzea paměti XX. století, byl Pavlu Vošickému vydán po získání občanství USA a cestoval na něj v 70. a 80. letech. Procestoval na něj jižní Ameriku, Asii i Evropu – včetně rodného Československa.
Od 5. listopadu 2024 do 31. ledna 2025 bude dílo Pavla Vošického připomínat mělnická galerie Za Rohem, kde bude ke zhlédnutí výstava jeho grafik ze sbírek Muzea paměti XX. století. 19. listopadu pak návštěvníky výstavy čeká beseda a čtení z knihy vzpomínek Pavla Vošického s historikem a ředitelem Muzea paměti XX. století PhDr. Petrem Blažkem, Ph.D.
📷 Marta Myšková