Správní rada Muzea paměti XX. století na svém dnešním jednání zvolila do funkce nového ředitele této instituce historika PhDr. Jana Kalouse, Ph.D., poslední čtyři měsíce dočasně pověřeného vedením muzea.
„Jsem velmi ráda, že místo ředitele zaujal nejen člověk odborně zdatný, ale také člověk, který už prokázal manažerské schopnosti i velké osobní nasazení,“ řekla předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století a radní hl. m. Prahy Hana Kordová Marvanová.
Nejvyšší kontrolní orgán muzea vybral Jana Kalouse jednomyslně z celkem čtyř uchazečů, kteří před správní radou měli představit svoji představu rozvoje muzea a jeho činnosti. Nový ředitel muzea chce podle předložené koncepce rozvoje muzea pokračovat ve výstavních a vzdělávacích aktivitách, jakými jsou například debaty s historiky, výstava ke stoletému výročí vzniku Komunistické strany Československa či druhý ročník podzimního festivalu dokumentárních filmů Nezlomní a obětovaní. Nejzásadnějším úkolem je ale příprava stálé expozice muzea v Domě pážat na pražských Hradčanech.
Správní rada Muzea paměti XX. století vyhlásila výběrové řízení na nového ředitele loni v prosinci. Mezi nároky, které museli uchazeči splňovat, patřilo například ukončené vysokoškolské vzdělání nebo manažerské a organizační schopnosti. K samotné přihlášce potom zájemci připojovali i vlastní koncepci krátkodobého a dlouhodobého rozvoje muzea.
Krátce před volbou nového ředitele byla nyní již sedmičlenná správní rada doplněna o tři nové členy. Stali se jimi pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů a signatář Charty 77 František Stárek, historik, pedagog a vědecký pracovník Petr Koura i právník Tomáš Jirsa.
Muzeum paměti XX. století bylo založeno symbolicky v den 30. výročí Sametové revoluce 17. listopadu 2019. Vzniklo za účelem zachování historické paměti o událostech 20. století, které souvisely se vznikem, existencí a pádem totalitních režimů na území Československa.
Zdroj: Tisková zpráva Magistrátu hl. m. Prahy