Dne 2. září 2024 se na Mariánském náměstí v Praze uskutečnila vernisáž a komentovaná prohlídka výstavy Tigrid: Novinář, exulant a politik. Tigridův život výrazně ovlivnily velké zlomy 20. století. Dvakrát odešel do exilu a dvakrát se vrátil do vlasti. V období německé okupace působil v československém vysílání BBC v Londýně. Po válce působil jako novinář v lidoveckém tisku. Na počátku padesátých let byl vedoucím československé redakce Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. V roce 1956 byl spoluzakladatelem exilového časopisu Svědectví, který redigoval až do počátku devadesátých let. Podporoval domácí opozici. Po pádu komunistického režimu působil v prezidentské kanceláři jako poradce Václava Havla. V letech 1994–1995 zastával post ministra kultury České republiky. Získal vysoká česká, francouzská a německá státní vyznamenání.
Vernisáže se zúčastnila dcera Pavla Tigrida, paní Deborah Tigrid-Marguerat, která výstavu otevřela. Pozvání přijali také Petr Pithart a Petr Brod (odkaz na jejich vzpomínky na Pavla Tigrida najdete níže). Vernisáž výstavy zahájil ředitel Muzea paměti XX. století Petr Blažek. Na vernisáži promluvili náměstek primátora hl. m. Prahy Jiří Pospíšil a starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská, kteří udělili výstavě záštitu. Pavla Tigrida připomněli předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století Hana Kordová Marvanová, člen zmíněné rady František Stárek a bývalý předseda Senátu PČR Petr Pithart.
K výstavě vyšel obsáhlý tištěný katalog v českém jazyce, který je možné zakoupit v síti knihkupectví Kosmas. Jeho editorem je Petr Blažek, spoluautory Michal Macháček, Teresa Urbář a Kryštof Zeman. Formou e-booku jsou k dispozici také jeho anglické a francouzské verze.
Výstava je k vidění na Mariánském náměstí do 30. září 2024.
Tisková zpráva
Katalog výstavy o Pavlu Tigridovi
Vzpomínky pamětníků na Pavla Tigrida
Pracovní list pro školy k výstavě o Pavlu Tigridovi
Tigrid: Journalist, exile and politician (PDF)
Tigrid: Journaliste, exilé et homme politique (PDF)
Fotogalerie:
Fotografie: Marta Myšková