Tisková zpráva: Vernisáž výstavy (25. 6. 2024)

Výstava 1984: George Orwell a Československo (25. 6. – 25. 9. 2024)

Praha, 18. června 2024 – Muzeum paměti XX. století připravilo exteriérovou výstavu o životních osudech spisovatele George Orwella a československé reflexi jeho díla. Výstava rovněž přibližuje podobu orwellovského roku 1984 v Československu, represe proti oponentům komunistického režimu a projevy solidarity s politickými vězni.

Zabýváme se nejen exilovými a samizdatovými vydáními Orwellových textů, zejména novelou Farma zvířat a románem 1984, jejich vznikem a šířením v nesvobodné společnosti, ale také uměleckými díly ovlivněnými tvorbou tohoto britského spisovatele,“ přibližuje některá z témat výstavy ředitel Muzea paměti XX. století Petr Blažek, který je také editorem katalogu.

Na vzniku výstavy se podílely rovněž Museum Kampa, Prague City Tourism, Orwellova společnost (www.orwellsociety.com) a knihovna Libri prohibiti. Výstavu bude možné navštívit v pražském parku Kampa naproti Werichově vile od 25. června do 25. září 2024.

Vernisáž se uskuteční 25. června od 18 hod. Po oficiálním zahájení výstavy bude ve Werichově vile prezentován česko-anglický katalog, který obsahuje řadu unikátních fotografií a dokumentů. Publikaci představí spoluautoři výstavy Petr Blažek, Petr Koura, Ladislav Nagy a Kryštof Zeman. Otevření výstavy se také zúčastní předseda britské Orwellovy společnosti Quentin Kopp.

Adoptivní syn G. Orwella Richard Blair charakterizoval autora takto: „George Orwella si spojujeme zejména s jeho pohledem na Stalina a totalitarismus. Ale Orwell byl proti jakémukoli druhu útlaku, ať už byl jeho původcem Stalin, Hitler nebo Mussolini. Byl mužem, který bojoval za všechny utlačované a ty, kteří se ocitli na „špatné straně“ bez vlastního přičinění“.

Výstava se koná s finanční podporou hl. m. Prahy a pod záštitou náměstka primátora hlavního města Prahy Jiřího Pospíšila, který k výstavě dodává: „George Orwell patří k nejvýznamnějším spisovatelům 20. století. Je příznačné, že také současné totalitní režimy vnímají sílu Orwellova poselství. Některé se snaží potlačit šíření jeho knih, jiné naopak zkreslují jeho dílo, aby změnily jeho původní význam. To jen dokazuje, jak aktuální a silné jsou Orwellovy myšlenky také v současné době. Zaslouží si naši pozornost právě dnes, kdy se opět potýkáme se snahou o omezování svobod a šíření dezinformací nejen ve vzdálených místech, ale také v demokratické Evropě i v její bezprostřední blízkosti.

Záštitu výstavě udělila též starostka městské části Praha 1 Terezie Radoměřská: „Jsem ráda, že se naše městská část může podílet na realizaci výstavy, která připomíná nejen dílo George Orwella, ale i statečnost lidí, kteří se postavili totalitnímu režimu. Tato výstava je důležitým příspěvkem k udržování historické paměti a osvětě o hodnotách svobody a demokracie.“

Akreditace: do 24. června 2024 15:00 hod. na e-mailu: info@mpxx.cz.
Kontakt: vedoucí kanceláře ředitele Erika Stařecká, erika.starecka@mpxx.cz, tel.: + 420/603 860 454.